Rusko je pripravené pomôcť Ukrajine v boji proti detskej obrne, ak Kyjev o to požiada. To je fakt čarovná veta a môžem povedať, že budem s napätím očakávať, či požiada. Pevne verím, že nebudú tvrdošijne odmietať pomoc len kvôli práve nie veľmi vrelým vzťahom, ktoré momentálne medzi oboma krajinami panujú.
Ruská ministerka zdravotníctva Veronika Skvorcovová sa nedávno nechala počuť, že pripravení sú. „Ale nie sme v pozícii, aby sme sa miešali do záležitostí iného štátu,“ uviedla. Kvitujem tento názor, pretože snáď nikto nebude predpokladať, že Rusi budú Ukrajinu prosiť, či jej môžu pomôcť. Oni už prvý krok urobili a treba to oceniť. Teraz je ale na ťahu Ukrajina.
Pozrime sa na fakty a tie sú skutočne alarmujúce. Začiatkom septembra totiž ukrajinské ministerstvo zdravotníctva potvrdilo vypuknutie detskej obrny v krajine. Vírus najskôr postihol dve deti v Zakarpatskej oblasti, na hranici so Slovenskom. A vraj sa šíri aj do Európy.
Vírus napáda u nezaočkovaného človeka miechu kontrolujúcu pohyby svalov. Môže viesť k ochrnutiu až k smrti. V Európe ho prakticky odstránili v roku 2002. Avšak na Ukrajine na sa očkovanie zrejme veľmi nenosí. Podľa ministerstva zdravotníctva bolo v roku 2014 zaočkovaných proti obrne len 49 percent detí. V prvej polovici tohto roka ešte menej – 14,1 percenta, informujú médiá. Dôvodom vraj je, že ľudia sa boja smrteľného prípadu, kedy bola podaná nesprávna očkovacia látka. Ale vážnejšia príčina asi skôr bude, že kompetentní sa o to príliš nestarajú. Nebezpečná infekčná choroba je totiž ľahko zvládnuteľná pomocou očkovania.
A pritom vakcíny ležia na sladoch, aj na tých ruských a Rusko ich chce Ukrajine poskytnúť. Myslím si, že to nie je žiadna hanba túto pomoc prijať. V pozitívnych veciach predsa spolupracujú aj takí úhlavní nepriatelia ako Rusko a USA. Nedávno som čítal napríklad, že sa dohodli, že budú spolu pokračovať v boji proti drogám na úrovni protinarkotických rezortov. Ruské úrady tiež potvrdili, že pripravujú uskutočnenie operácií na území Afganistanu, na ktorých „sa plánuje určitá účasť Američanov“.
Alebo boli napríklad správy, že USA aj Rusko spoločne zaktivizujú úsilie proti džihádistom. Hovorilo sa najmä o spoločnom postupe v Sýrii aj v Iraku s tým, že vraj rozvíjajú vzájomné vzťahy aj vo vojensko-technickej oblasti. Tak naozaj nevidím problém v tom, ak budú spolupracovať aj Rusko a Ukrajina v zdravotníckej oblasti. Však tu už, a to vôbec nechcem strašiť, pokiaľ nie o život, ide o zdravie.
Ono to nebude súvisieť tak s očkovaním,... ...
WHO spí pokojným spánkom? ...
Celá debata | RSS tejto debaty