Na Ukrajine sa deje to isté, čo u nás v ´68? To snáď nemyslíte vážne. ..

24. augusta 2015, Ivan Nagy, Nezaradené

Nič iné sa dalo nečakať ako to, že rôzni mudrlanti nás teraz budú prirovnávať k Ukrajine. Mám na mysli okupáciu Československa vojskami Varšavskej zmluvy, keďže práve teraz si pripomíname 47. výročie (v noci z 20. na 21. augusta) tejto nešťastnej a kontroverznej udalosti.

Že vraj „August 1968“ znamenal to isté, ako keď sa teraz Rusi snažia podmaniť si časť územia Ukrajiny. A že ľudia Ukrajiny sa podobne ako ľudia v Československu stali hračkou v rukách rôznych iných veľmocí.

S tým druhým by som mohol súhlasiť, s tým prvým rozhodne nie. Je to podľa mňa dosť choré prirovnávať udalosti spred takmer pol storočia s tým, čo sa momentálne deje na východe od nás. Ale teraz sa zdá, že je asi moderné hovoriť o Ukrajine. Čokoľvek, čo aspoň náznakom pripomína situáciu s Krymom, je už ako – keby rovnaké.

Dobre. V oboch prípadoch sa používa slovo okupácia, v oboch ide o spory kvôli zabratiu cudzieho územia, v oboch prípadoch sú obete. A rozhodne sú tu a aj vtedy boli zapojené vyššie záujmy silnejších, vplyvnejších a väčších štátov než bolo Československo, než je teraz Ukrajina. Za inváziou vojsk Varšavskej zmluvy na naše územie bola snaha zmariť nádeje vkladané do demokratizačného procesu v rámci Pražskej jari, tak to vysvetľujú historici a rôzni odborníci.

Podnetom na vojenskú operáciu s názvom Dunaj bol pozývací list najvyšších komunistických funkcionárov, vrátane Vasila Biľaka. Originál nikto u nás ale nevidel, stále sa robia nejaké dohady, či vôbec existuje. No a Rusi alebo konkrétne ruská štátna televízia nedávno prostredníctvom dokumentu obhajovala tento krok tak, že sa vraj museli brániť pred agresívnou Severoatlantickou alianciou. To sú tiež „zaujímavé“ argumenty…

Faktom ale ostáva, že s odstupom času aj vrcholní ruskí politici čo – to uznali. Napríklad, niekdajší ruský prezident Boris Jeľcin inváziu do Československa odsúdil ako neprípustnú. Vladimir Putin zas priznal morálnu zodpovednosť Ruska za vpád vojsk. Toto sú pravdy a fakty a pravdou je aj to, že vtedajšie Rusko alebo skôr Sovietsky zväz prešlo za tých pár desaťročí istým vývojom. A tým pádom ho nemožno porovnávať s tým, čo sa teraz deje na Ukrajine. Aj Rusko je iné a západné krajiny sú iné, celý svet je dnes iný.

Aj to je skrátka pravda a nikto to nemôže spochybniť.