Všetci sa obúvajú do Rusov a neprávom. Kde je spravodlivosť?

10. augusta 2015, Ivan Nagy, Nezaradené

To je naozaj pozoruhodné, že sa nevedia dohodnúť, ako ďalej ohľadom vyšetrovania pádu malajzijského lietadla nad ukrajinským Donbasom. A pritom to už dávno mohlo byť hotové.

Predovšetkým nechápem vôbec, načo by bolo potrebné vytvoriť medzinárodný tribunál. Možno akurát tak nato, aby sa celá vec poriadne naťahovala. Koľko to bolo „humbuku“, keď Rusko na schôdzi Bezpečnostnej rady OSN odmietlo návrh skupiny západných krajín na vytvorenie tribunálu. Žiadali ho zástupcovia Malajzie, Austrálie, Ukrajiny, Belgicka a Holandska. Ale veď Rusko má právo veta, tak kto sa čuduje, keď ho teraz využili? Prezident Ruska Vladimir Putin sa už predtým vyjadril, že takýto nezmyselný súd by bol kontraproduktívny a predčasný.

Treba predsa najskôr dôsledne vyšetriť príčiny pádu lietadla a najmä identifikovať, pohľadať a obviniť konkrétnych vinníkov. Až potom môžu prichádzať akékoľvek súdy. Podľa mňa sa Rusi právom obávajú, že medzinárodný tribunál by sa akurát tak zmenil na arénu protiruskej kritiky. Veď aj z hlavného vyšetrovania, ktoré má pod palcom Holandsko z dôvodu, že malo v lietadle na linke MH17 najviac pasažierov, boli Rusi vynechaní! A všade počujem, že vyšetrovatelia prehliadajú dôkazy, ktoré Rusi predkladajú. Kto by sa potom čudoval, že takémuto vyšetrovaciemu postupu neveria?

Naopak, všetci obviňujú Rusov, vrátane nášho Andreja Kisku. Podľa mňa nie veľmi právom… Že vraj sa Rusko vyhýba hľadaniu spravodlivosti pred celým svetom. No to sú podľa prisilné slová, pán prezident. A oni akože nemajú právo na hľadanie spravodlivosti?

Však práve vyšetrovanie v rukách západu má trhliny. Hovorí sa, že medzinárodní experti nepozbierali všetky úlomky lietadla, ktoré by mohli naznačiť, ako sa situácia odohrala. Úlomky lietadla neboli poukladané na zem do pôvodného tvaru lietadla, aby sa mohlo zistiť, kde bolo epicentrum výbuchu. Ďalej je problém, že termín uverejnenia výslednej správy sa stále podozrivo posúva – najbližšie to má byť v októbri 2015. To aby mali dosť času prispôsobiť si realitu?

Nielenže Rusov nepúšťajú k vyšetrovaniu, neposkytli im ani potrebné údaje, ktoré si Kremeľ vyžiadal. Ako sa dá niečo poriadne vyšetriť, ak sa časť informácií utajuje, pýtam sa. Obzvlášť, ak ide o tak citlivý prípad. Veď výsledky vyšetrovania potom môžu byť prezentované jednostranným, pre západ alebo samotnú Ukrajinu vyhovujúcim spôsobom. Jednoducho povedané, ako sa komu zachce.

Áno, treba byť spravodlivý, ale ku každému, aj k Rusom!