Ísť či neisť na oslavy do Moskvy? Nechcel by som teraz byť v koži prezidenta Kisku. ..

19. januára 2015, Ivan Nagy, Nezaradené

Predpokladám, že prezident Andrej Kiska má v poslednom období za sebou viacero bezsenných nocí. Ako informovali niektoré médiá, dostal sa do dosť veľkej diplomatickej pasce a málokto zrejme tuší, ako z toho vykorčuľovať.

Ruský prezident Vladimír Putin ho totiž, podobne ako ostatných európskych štátnikov, pozval na májové oslavy okrúhleho 70. výročia od skončenia druhej svetovej vojny. Krásna udalosť by to bola a náš prezident by sa na slávne moskovské Červené námestie aj mal „ponáhľať“, nebyť rusko-ukrajinského konfliktu.

Roky plynú a nikto zrejme nemôže za to, že práve na rok 2015 a za týchto okolností padlo tak významné výročie ukončenia hrozného vojnového besnenia medzi národmi z minulého storočia. Čo ale s tým za tejto situácii, keď náš prezident sa od úplného začiatku vyjadroval pomerne nelichotivo na adresu Rusov a na to, ako zasahujú do vnútropolitického vývoja na Ukrajine?

Kiska chcel, aby európske krajiny zaujali jednotný postoj. A vo svojom novoročnom prejave dokonca použil ako príklad obsadenie Československa vojskami Varšavskej zmluvy, padol výraz ako „vlastná bolestná historická skúsenosť“ a tvrdil, že iste by nik nesúhlasil, ak by si ktokoľvek zrazu znova nárokoval na územie nášho štátu, Slovenskej republiky. Pripomenul tiež, že práve teraz opäť v susednom štáte za našou východnou hranicou umierajú ľudia a státisíce ľudí zo strachu o život museli opustiť svoje domovy.

Ak prezident Kiska pozvanie od Putina do Moskvy prijme, tým pádom akoby podporil ruský postoj, čo by znamenalo, že si nestojí za svojimi vlastnými slovami. To neurobil, no rovnako tak neurobil ani tak veľké gesto, že by nasledoval litovskú prezidentku Daliu Grybauskaiteovú a estónskeho prezidenta Toomasa Hendrika Ilvesa, ktorí už okamžite po pozvaní oznámili svoju neúčasť.

Náš prezident si necháva čas na rozhodovanie a čaká na rady diplomatov. Možno predpokladá, že európski lídri sa zhodnú na spoločnom postupe a pozvánku odmietnu všetci spoločne. To ale môže trvať ktovie dokedy a otázne je vzhľadom na doterajšie rozdiely v názoroch, či vôbec. Veď si len zoberme nášho českého suseda na hrade Miloša Zemana. Známy je chápavým postojom voči režimu Vladimíra Putina, obhajujúc aj jeho operácie voči Ukrajine, kritizujúc sankcie voči Rusku zo strany Európy – Putinovo pozvanie na oslavy už stihol prijať. Tomu sa naozaj jednotná Európa nehovorí!

Ja by som teda teraz nechcel byť v koži prezidenta… A čo vy, ako by ste sa na Kiskovom mieste zachovali vy?