Zlé správy z Ruska budú zrejme chodiť aj naďalej. Komu to vyhovuje?

29. decembra 2014, Ivan Nagy, Nezaradené

Rusko na dne, rubeľ pokoril kritickú hranicu. Ruský čierny utorok: Mena skolabovala. Rusko zažíva najhoršie obdobie od bankrotu v roku 1998. Nočná mora, rubeľ padá a padá, rúti sa k zemi. Takéto katastrofické titulky dominovali ešte minulý týždeň na stránkach svetových aj slovenských médií. Informovali, že ruská ekonomika sa rúca, ruskí oligarchovia v poslednom období stratili obrovské peniaze, znehodnocujú sa ich úspory a majetky. Medzi ľuďmi sa v dôsledku toho šíri panika, vo veľkom skupujú doláre a eurá, aby v čo najmenšej možnej miere pocítili straty.

Faktom je, že ruská mena sa v posledných dňoch dostala do kritickej situácie, keď sa prepadla na hranicu 80 rubľov k doláru. V porovnaní so začiatkom roka rubeľ stratil až polovicu svojej hodnoty. Okrem napätej geopolitickej situácie, či sankciám voči Rusku vyhlásenými Európskou úniou a USA môžu za to v podstatnej miere najmä klesajúce ceny ropy, ktoré zasiahli export krajiny a obmedzili prílev investícií.

Dnes, na sklonku roka sa situácia už zdá, že je iná. Avšak len navonok. Ruskí vládni predstavitelia totiž robia všetko preto, aby upokojili situáciu. Používajú aj také slová, že v pozadí sú špekulácie a ide o zbytočnú paniku. Ako nedávno informovala agentúra Reuters, ruské banky majú od štátu prisľúbenú kapitálovú injekciu v hodnote až 1 bilión rubľov (13,6 miliardy eur).

Centrálna banka vraj zasahuje proti poklesu meny takmer každý deň. Ruské ministerstvo financií začalo v stredu predávať svoje devízové rezervy. Na pomoc „veľkému bratovi“ sa hlási aj Čína. Minister obchodu Gao Hucheng povedal, že rozšírenie menových swapov medzi oboma národmi a zvýšenie použitia juanu pre bilaterálne obchodovanie medzi Ruskom a Čínou by mohlo podporiť ruskú menu.

Aktuálny vývoj za posledné dni je taký, že rubeľ sa postupne posilňuje. Kurz sa momentálne pohybuje okolo 56,6 rubľov za dolár. Takýto pozitívny vývoj je však podľa odborníkov len dočasný a zo sveta sa šíria správy, že po Novom roku nastane opäť pád. Výpredaj na ropnom trhu totiž pokračuje, konštatujú viacerí zahraniční experti.

Cena ropy Brent prvýkrát za päť a pol roka zostúpila pod 60 dolárov za barel a zo svojho júnového maxima stráca už takmer 50 percent. No a v neposlednom rade sú viacerí analytici presvedčení, že ak sa neukončí rusko-ukrajinský konflikt, ruská mena sa bude v najbližšom období ďalej oslabovať.

Na pozore by sa preto mali mať aj ostatné ekonomiky, vrátane tej slovenskej, ktorá je v podstatnej miere napojená najmä na nemecký automobilový priemysel. Aj keď by si to totiž väčšina európskych krajín, či svetové mocnosti želali, ani Rusko nie je ostrovom samým pre seba a jeho pád môže ťahať dolu vodou aj ďalších.

A to sa týka aj tých krajín, ktoré sa pridali na stranu USA v tlaku voči Rusku, pretože prerušenie obchodných vzťahov Ruska a Európy logicky brzdí aj tú druhú stranu, t. j. Nemecko, Francúzsko, Poľsko či Česko a každopádne aj Slovensko.