Založ si blog

Prezident Kiska zbytočne straší ľudí

Naozaj nerozumiem tomu, prečo prezident Andrej Kiska, ktorého stále počúva dosť ľudí, má pomerne ostré vyjadrenia, ktoré podľa môjho názoru nie celkom zodpovedajú realite. Ale každý hovorí, ako sa čo komu hodí a prezidenti nie sú v tomto smere žiadnou výnimkou. Však sú tiež ľudia, že áno.

Tak napríklad na konferencii CEEC z polovice novembra, ktorá sa zaoberala problematikou energetickej politiky EÚ a energetickej bezpečnosti strednej Európy, povedal, že plynovodný projekt Nord Stream 2 môže znamenať úplné zastavenie dodávok plynu z Ruska do Európy cez Ukrajinu a Slovensko. Však to je čisté strašenie ľudí. Nečudo, že potom sa v médiách objavili bombastické titulky typu: „Kiska nenechal na projekte nitku suchú“ atď. …

Slovenský prezident na energetickej konferencii totiž tvrdil, tento plynovodný projekt môže znamenať úplné zastavenie dodávok plynu z Ruska do Európy cez Ukrajinu a Slovensko. A ešte uviedol, že vraj nie je v poriadku postoj, podľa ktorého ide o obchodný projekt súkromných spoločností a nemala by sa do neho miešať politika. Vraj to je podľa prvého muža krajiny v rozpore s našim záujmom znižovať závislosť na ruskom plyne.

A ešte povedal: „Pokiaľ budeme ochotní akceptovať, že Nord Stream 2 je „iba“ súkromný biznis, potom, žiaľ, dáme za pravdu euroskeptikom, ktorí tvrdia, že celý projekt EÚ je iba obyčajný biznis.“ Neviem, neviem, ale vždy som bol toho názoru, že štát je ten najhorší hospodár, lebo nepracuje s vlastným, ale kolektívnym, t. j. majetkom a peniazmi nás všetkých a vtedy sa až tak nehľadí na to, či sa šetrí alebo rozhadzuje. Som proste toho názoru, že súkromný biznis je vždy efektívnejší, tomu skutočne záleží na tom, ako čo vyrobiť, nakúpiť, zabezpečiť, aby to bolo za dobré peniaze a v dobrej kvalite.

Na rozdiel od štátu alebo v tomto prípade od Európskej únie, čo je podľa mňa ešte horšie. Lebo tam sa presadzujú nielen záujmy jednej skupiny vyvolených, ktorí riadia danú krajinu, ale množstva ďalších, ktorí zastupujú kvantum ďalších krajín.

A práve to je na tom to najsmutnejšie, že aj samotné krajiny majú hneď rozdielnu reč, pokiaľ ide o ich vlastné ekonomické záujmy. Veď napríklad Taliansko. To najnovšie zablokovalo predĺženie sankcií EÚ proti Rusku o ďalších šesť mesiacov. Kvôli tomu, že sa im nepáči postoj Nemecka, ktoré na rozdiel od nášho prezidenta presadzuje projekt rozšírenia plynovodu Nord Stream. Dôvod je jasný – však je to projekt, ktorý Nemcom zaručí dodávky plynu z Ruska.

Ale keďže proti tomu vystúpil taliansky premiér Matteo Renzi, jeho nesúhlas tak ešte viac skomplikuje úsilie Európskej únie predĺžiť hospodárske sankcie voči Kremľu. Kde krajiny EÚ mali byť jednotné, podotýkam, ak chcú dosiahnuť svoje. A Matteo Renzi to ešte dokonca aj povedal na plné ústa: „Nemecko, ktoré je najsilnejšou ekonomikou Európskej únie, pri Nord Streame 2 uprednostňuje svoje ekonomické potreby pred diplomatickým úsilím celej EÚ.”

Však to hovorím aj ja, každý – či krajina, či región, či firma, či každý jeden človek sa snaží presadzovať len vlastné záujmy. Keď niečo povie, čo aj vyzerá, že by to mohlo byť v prospech iných, niečo za tých radšej treba vždy hľadať. Česť výnimkám!

Nechápem ľudí, čo sa tlačia do politiky. Budú mať naozaj „ODVAHU“ na predvolebné sľuby?

13.01.2016

Nedávno som prezeral zoznam politických strán, ktorí sa budú uchádzať o naše hlasy v parlamentných voľbách začiatkom marca. Musel som sa pozastaviť pri kandidátnej listine, ktorá patrí viac »

Chvála im! Konečne pochopili, že lepšie je spájať sily proti teroru a nie bojovať navzájom

18.11.2015

Teroristi udreli na Francúzsko a analytici, novinári a neviem ešte akí akože odborníci sa pýtajú, prečo vraj skôr nie na Rusko? Prečo smerovali útoky na Paríž, nie na Moskvu? Veď sú tiež viac »

Októbrová revolúcia v novembri. Česť jej pamiatke

06.11.2015

Väčšej časti našej mladej generácie nič nehovorí ani len 17. november 1989, nieto ešte revolúcia z počiatku 20. storočia voľakde v Rusku. Mnohých mätie aj samotný dátum, lebo známa to viac »

Maduro

Trump podpísal nové sankcie voči Venezuele

21.05.2018 22:59

Nariadenie spomína "zlé hospodárenie a štátnu korupciu na úkor venezuelského ľudu a ich prosperity a pretrvávajúcu represiu politickej opozície".

štítna žľaza, ultrazvuk, sonografia

Branislava P. obvinili za nákupy ultrazvukov do košickej nemocnice

21.05.2018 22:18

Branislav P. je obvinený za nákupy ultrazvukov do košickej nemocnice. Voči rozhodnutiu vyšetrovateľa podal sťažnosť.

Turci

V maďarskej Tate na hradných hrách strelili historickou zbraňou Čecha do hlavy

21.05.2018 20:16

V historickej puške zabudol 30-ročný účastník hier nabíjaciu tyč, ktorou Čecha zasiahol do hlavy.

Graf, euro, lupa

India, Rusko a štyri ďalšie štáty chystajú zónu voľného obchodu

21.05.2018 20:10

India plánuje vytvoriť zónu voľného obchodu s Eurázijskou ekonomickou úniou, povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 38676x
Priemerná čítanosť článkov: 2275x

Autor blogu

Kategórie