Založ si blog

Je to jasné, aj Kiska si chráni svoju vlastnú kožu. Do Moskvy nejde

A už máme apríl alebo čo? Prezident Andrej Kiska sa akosi poponáhľal s rozhodnutím, či prijať pozvanie na oslavy konca druhej svetovej vojny v Moskve priamo od Vladimíra Putina. Veď, keď sa ho médiá sústavne pýtali, ako sa zachová, sľuboval, že rozhodnutie oznámi v apríli.

Že do 9. mája 2015, kedy je presne 70 rokov od konca druhej svetovej vojny a víťazstva nad fašizmom zostáva ešte času dosť. Prezidentov hovorca novinárov odbíjal spôsobom, že treba vydržať, že je to bežný protokolárny postup, ak je cesta potvrdená až približne 2-3 týždne pred jej uskutočnením.

Ale čo sa medzitým nestalo – ruská agentúra TASS priniesla informáciu, že premiér Robert Fico má ísť na tradičné oslavy na Červenom námestí. Citovala ministra zahraničných vecí Ruska Sergeja Lavrova, že vraj očakávajú českého prezidenta, gréckeho premiéra, prezidenta Cypru a aj hlavu slovenskej vlády.

Neviem prečo, ale silno sa mi do týchto úvah tlačí myšlienka, že urýchľovačom rozhodnutia prezidenta Kisku je nadväznosť na premiéra Fica a jeho ohlásenej účasti na oslavách v Moskve. Však to bolo deň po dni, čo sa objavili v médiách takéto informácie. O to zábavnejšie ešte vyznieva prestrelka Ficovej hovorkyne s médiami, ktorá poopravovala ich interpretáciu, že Fico o prijatí Putinovho pozvania uvažuje. „Zatiaľ sa o účasti predstaviteľov Slovenskej republiky na oslavách v Moskve nerozhodlo,“ snažím sa citovať ju správne.

Možno sa náš prezident bál, že minister Lavrov ohlási, že v Moskve očakávajú aj jeho, podobne ako Fica a potom by sa možno cítil ako v jednom vreci s politikom, od ktorého sa chce skôr odlíšiť, než sa na neho podobať. No a v takom prípade by sa podľa mňa tak citlivé diplomatické rozhodnutia nemali robiť, ak na ich pozadí je vyhranenie sa voči niekomu alebo niečomu na domácej politickej scéne.

Ono to totiž vyzerá, akoby Moskva v súčasnej geopolitickej situácii bola jeden červený mor bez rozdielu a tlačí sa tu názor, že všetci západní politici musia prejaviť jednotný bojkot moskovských osláv kvôli situácii na Ukrajine. Nedá mi na tom mieste nespomenúť názor nášho ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, ktorý v súvislosti s oslavami konca druhej svetovej vojny vyhlásil, že na jednej strane sa nedá súhlasiť s ruskou anexiou Krymu, zároveň však nespochybniteľné podľa neho je, že niekdajší Sovietsky zväz zohral významnú úlohu v porážke fašizmu a pri oslobodení Slovenska. Súhlasím s jeho tvrdením, že jedna zo zmieňovaných tém nemá zatieniť tú druhú.

Ja sa tu naozaj nemienim zamýšľať nad tým, či mal Kiska to pozvanie prijať či neprijať, to nech si riešia všakovakí akože odborníci, politológovia, diplomati a ja neviem, kto ešte… Nech si prezident Kiska pokojne radšej ide zapaľovať sviečky na vojenské cintoríny na Slovensku od Dukly až po Slavín. Však jeho poradný tím sa asi riadne zamyslel a poradil mu, aká aktivita bude pred ľuďmi a voličmi vyzerať najlepšie.

Nuž, aj prezident si chráni svoju vlastnú kožu a svoje renomé…

Pochopiteľné.

Nechápem ľudí, čo sa tlačia do politiky. Budú mať naozaj „ODVAHU“ na predvolebné sľuby?

13.01.2016

Nedávno som prezeral zoznam politických strán, ktorí sa budú uchádzať o naše hlasy v parlamentných voľbách začiatkom marca. Musel som sa pozastaviť pri kandidátnej listine, ktorá patrí viac »

Prezident Kiska zbytočne straší ľudí

21.12.2015

Naozaj nerozumiem tomu, prečo prezident Andrej Kiska, ktorého stále počúva dosť ľudí, má pomerne ostré vyjadrenia, ktoré podľa môjho názoru nie celkom zodpovedajú realite. Ale každý hovorí, viac »

Chvála im! Konečne pochopili, že lepšie je spájať sily proti teroru a nie bojovať navzájom

18.11.2015

Teroristi udreli na Francúzsko a analytici, novinári a neviem ešte akí akože odborníci sa pýtajú, prečo vraj skôr nie na Rusko? Prečo smerovali útoky na Paríž, nie na Moskvu? Veď sú tiež viac »

ministerka školstva, lubyova,

Lubyová: Ministerstvo školstva sa snaží zlepšiť postavenie učiteľov

17.07.2018 10:48

Podľa Lubyovej je atraktivita povolania pedagóga samozrejme do veľkej miery o platoch

japonsko, horúčavy, povodne, vojaci, armáda

Horúčavy v Japonsku si za tri dni vyžiadali 14 obetí

17.07.2018 10:24

Mimoriadne vysoké teploty marili upratovacie práce v oblastiach, ktoré minulý týždeň zasiahli povodne.

Donald Trump, Vladimir Putin

Slabý a ponížený. Tak vyzeral Trump vedľa Putina, píše Time

17.07.2018 10:20

Americké médiá Trumpa po summite v Helsinkách nešetria.

Heiko Maas

Šéf nemeckej diplomacie vyzval USA a Rusko na pokračovanie rokovaní

17.07.2018 10:03

Dialóg je podľa neho pre medzinárodné vzťahy nevyhnutný rovnako ako spoľahlivosť, dôslednosť a tvrdá práca.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 39061x
Priemerná čítanosť článkov: 2298x

Autor blogu

Kategórie